بهترین فیلم های سال ۲۰۱۹ – مارتین ایدن

فیلم مارتین ایدن بهترین فیلم میدنایت‌کست در سال ۲۰۱۹ بود. مارتین ایدن از رمانی به همین اسم اثر جک لندن اقتباس شده و داستان مارتین نویسنده ای که قبلا روی کشتی کار میکرده ولی بخاطر یک اتفاق و یک جرقه توی زندگیش به صورت خودآموز نویسندگی (خواندن و نوشتن) رو یاد میگیره و سال ها با فقر و بی چیزی میجنگه تا نهایتا تبدیل به نویسنده ای بزرگ بشه.

فیلم اثر پیترو مارچلوــه و ایشون مستندساز بسیار قهاری هستند و مارتین ایدن دومین فیلم داستانی این کارگردان بعد از “Bella a perduta” محسوب میشه. بخاطر همین (مستندساز بودن کارگردان) فرم و دکوپاژ های این فیلم هم خیلی تنه به تنه مستند میزنه و هم خیلی یادآور نوارهای مشکل دار فیلم های قدیمی ایتالیاییه، و اگر یک مقداری سینمای کلاسیک ایتالیا رو بپسندید، فیلم خیلی جنبه نوستالژیک بامزه ای هم به شما میده.

دکوپاژ های مارچلو خیلی جسورانه ست، اون هیچ ترسی از اکستریم کلوز آپ های متعدد یا لانگ شات های پشت هم نداره و ترکیب رنگ های جذابی که انتخاب کرده به درک بهتر حسی که هر سکانس منتقل میکنه کمک کرده.همین زیبایی های بصری هم باعث میشه مخاطب هیچوقت ریتم یا زمان فیلم براش ناراحت کننده نشه.

بازیگر نقش مارتین ایدن حقیقتا من رو به تحسین وا داشت. آقای لوکا مارینلی جوان که سابقه بازی در فیلم معروف پائولو سورنتینو یعنی زیبایی بزرگ (La grande bellezza) رو هم داره کارنامه اش داره حقیقتا با اون جدال درونی و اون تلاش و استمرار بیرونی مارتین ایدن به خوبی تونست قابلیت های خودش رو به تصویر بکشه (چه جاهایی که باید یک بزن بهادر تیپیکال ایتالیایی باشه یا سکانس هایی که متفکرانه در حال جستجو‌یی درونیه.) و برنده بهترین بازیگر مرد جشنواره ونیز بشه، اونم تو سالی که واکین فینکس از هیچ جشنواره ای دست خالی بیرون نمیومد، و این تحسین برانگیزه.

داستان فیلم در مورد امید، دگرگونی و هویت یابیه و اگر رمان محبوب جک لندن رو خونده باشین ارزش فیلمنامه دقیقی که نوشته شده و کلماتی که تصویر شده رو بهتر درک میکنین.

نکته بسیار جالبی که در مورد شخصیت مارتین ایدن وجود داره اینکه، جک لندن که خودش یک سوسیالیست بود، مارتین ایدن رو که از هر لحاظ با توجه به تجربیات خودش شخصیتش رو نوشت یک آدم فردگرا و مخالف سوسیالیسم ترسیم کرد. به هرشکل مارتین ایدن یک شخصیت مهم در دنیای رمان و داستانه چون الهام بخش بسیاری از نویسندگان و آدم هایی بوده که بدون هیچ امکاناتی تلاش کردن و نوشتن و بالاخره یک روز موفق شدند (یا شاید هم نشدند) ولی به هرحال چیزی که مهمه اینکه شخصیت الهام بخشیه، هرچند امیدوارم سرنوشتش مورد الهام نویسنده های جوان واقع نشه.

این آخرین فیلم معرفی شده از سال گذشته و بهترین فیلم سال ۲۰۱۹ میدنایت‌کست بود. امیدوارم همه ما مثل مارتین ایدن برای هرآنچه که می‌خوایم بحنگیم و تلاش کنیم و در نهایت موفق بشیم. اگر نظری درباره این فیلم ها داشتید می‌تونید توی کامنت ها با ما در میون بذارید.

دیدگاهتان را بنویسید