بهترین فیلم های سال ۲۰۱۹ – جوکر

فیلم پنجم لیست بهترین فیلم های میدنایت‌کست جوکره، تنها عنوانی که کاراکتر جوکر داخلش هست و اسم فیلم دقیقا اسم کاراکتره، تاد فیلیپس که قبل از جوکر مردم با سری فیلم های هنگ اور میشناختنش این‌بار سراغ پروژه جاه طلبانه ای رفت که قرار شد لیبل دی سی بلک رو باهاش به دنیا بشناسونند.

پروژه دی سی بلک فیلم های از نظر ایده مستقلی (independent-minded) قراره باشند که با محوریت کاراکتر های دی سی ساخته میشن. و در مقابل پروژه های عظیم یا Blockbuster مارول و شاید خود دی سی قرار می‌گیرن و با بودجه محدودی ساخته میشن.

تاد فیلیپس دست به خطر بزرگی زد و در این راه هم اشتباهاتی هم داشت، اما به لطف بازی خوب واکین فینیکس این اشتباهات به چشم نیومدن، این اشتباهات نیاز به توضیحات تکمیلی دارند که در فرصت دیگه ای بهشون اشاره میشه. اما اینقدر نقاط قوت فیلم بسیارند که در این فرصت فعلی که کوتاه هم هست بهتره به اون ها بپردازیم.

فیلم برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز اکران شد و با استقبال خوب مخاطبان و منتقدان مواجه شد، این فیلم هم ماجرای تبدیل شدن کمدینی ناموفق به جوکر رو نشون میده و هم روایت سینمایی داستان یک بیمار آسیب دیده از خشونت جامعه است که توی  فرآیند یک دگردیسی جنون آمیز به شخصیتی آنارشیست تبدیل میشه.

این فیلم از قبل از جوکر شدن آرتور فلک شروع میشه و تا نقطه حیاتی اثبات اون پیش میره و روی کاغذ قبل از جوکر های معروف قبلی خودش (جوکرِ جک نیکلسون – جوکرِ هث لجر و جوکرِ اخته جرد لتو) قرار می‌گیره. (بین جوکر های غیر معروف! میشه به جوکر انیمیشن The killing joke اشاره کرد)

از نکات جالب فیلم میشه به تاثیر پذیری بسیار زیاد کارگردان از اسکورسزی اشاره کرد که شخصیت آرتور فلک مشخصاتی از تراویس بیکل ِ راننده تاکسی و همینطور جری لانگفورد ِپادشاه کمدی داره. درباره هردو شخصیت در قسمت های چهارده و پونزده میدنایت‌کست مفصل توضیح دادیم.

این فیلم شاید جای مناسبی از لیست دهگانه امسال میدنایت‌کست قرار نگرفته، اما فیلم مهم‌تر و بهتری بود نسبت به چیزی که ازش انتظار داشتیم و ایده های خام و متعالی زیادی داشت که میشه درباره اون‌ها ساعت ها صحبت کرد. به همین دلیل خیلی این متن رو طولانی نمی‌کنم و بهترین فیلم مخاطبان میدنایت‌کست در سال ۲۰۱۹ (بر اساس نظرسنجی میدنایت‌کست در صفحه اینستاگرامی خودش) موضوع قسمت بعدی پادکست خواهد بود. صحبت درباره ایده‌های فیلم، بازی عجیب واکین فینیکس و برداشت های مختلفی که میشه از فیلم داشت رو به قسمت هجدهم موکول می‌کنیم.

میدنایت کست رو کجا دنبال کنیم؟ https://pod.link/1415486344

دیدگاهتان را بنویسید