توضیحات و تصاویر قسمت ۲۵: استنلی کوبریک؛ بیا تفنگ را فراموش کنیم

قسمت بیست و پنجم میدنایت‌کست با عنوان استنلی کوبریک؛ بیا تفنگ را فراموش کنیم ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ منتشر شد. در دومین قسمت از مجموعه استنلی کوبریک داستان زندگی و فیلمسازی کوبریک، پس از ساختن فیلم راه‌های افتخار رو گفتیم. فیلم های اسپارتاکوس، لولیتا و دکتر استرنجلاو.

اپیزود بیست و چهارم: استنلی کوبریک؛ دو چشم عصیانگر

اکسترای اپیزود بیست و چهارم در وبسایت

اپیزود بیست و پنجم: استنلی کوبریک؛ بیا تفنگ را فراموش کنیم

اوایل قسمت بیست و پنجم میدنایت کست، ازاین گفتیم که مارلون براندو با کمپانی هریس-کوبریک تماس گرفت و دعوتشون کرد با هم کار کنند. اگه اون قسمت رو شنیده باشید در جریانید که این همکاری به جایی نرسید و این دو آدم افسانه‌ای تاریخ سینما هیچ‌‍وقت نتونستن با هم کار کنن، اما شاید یادتون باشه گفتیم خونه مارلون براندو خیلی چشم کوبریک رو گرفته بود.

خب این همون خونه است و سال ۲۰۱۸ فردی به نام جان گیلبرت گتی این خونه رو خرید.

اسپارتاکوس

بعد از اینکه همکاری با براندو برای هریس-کوبریک شکل نگرفت، کرک داگلاس به کوبریک زنگ زد و بهش گفت بیا و اسپارتاکوس رو کارگردانی کن. کرک داگلاس خودش تهیه‌کنندگی اسپارتاکوس رو به عهده داشت. توی چند روز کوبریک جای کارگردانی که قبلاً انتخاب شده بود، یعنی آنتونی مان رو گرفت و خوب هم از پس کار براومد.

پشت صحنه جنگ در اسپارتاکوس. جای اجساد رو با شماره گذاری مشخص کردن.
هوارد فاست، نویسنده کتاب اسپارتاکوس که فیلمنامه رو از روش نوشتن

فیلمنامه از روی کتاب هوارد فاست نوشته شد. فاست کمونیست بود و کتاب رو در زندان نوشت که خیلی هم پرفروش شد. دالتون تورامبو فیلمنامه ای رو از روی کتاب نوشت که اون زمان اسمش در لیست سیاه هالیوود بود.

دالتون تورامبو.

تورامبو بسیار آدم جالبی بوده و زندگی خاصی داشته. مجسمه‌اش الان رو به روی تئاتر آوالون در گرند جانکشن کلرادو، شهر زادگاهش نصب شده. گفته می‌شه اواخر عمرش درگیر بیماری مفصلی بوده و دوست داشته توی آب گرم بشینه و کار کنه. ترامبو فیلمنامه‌های زیادی نوشته و به جز اسپارتاکوس از کارهای شاخص دیگه‌ اش میشه به تعطیلات رومی و پاپیون رو اشاره کرد. از روی زندگیش سال ۲۰۱۵ فیلمی به اسم تورامبو با بازی برایان کرنستون هم ساخته شده که فیلم خوبیه و می‌تونید از دیدنش لذت ببرید.

لولیتا

کوبریک و هریس با پولی که از ساختن فیلم کشتن گرفتن، حق فیلمنامه نوشتن از روی کتاب لولیتا (که حتما اسمش رو شنیدید و همون زمان هم کلی سرصدا کرده بود) رو خریدن و بعد از ساخته شدن اسپارتاکوس فرصت کردند سراغش برن. کوبریک ناباکوف رو دعوت کرد به آمریکا بیاد تا با هم روی فیلمنامه کار کنند.

استنلی کوبریک و ولادیمیر ناباکوف سر صحنه لولیتا

انتخاب بازیگر نقش لولیتا کار خیلی سختی بود ولی کوبریک توی یک شوی تبلیغاتی سو لیون رو دید و بسیار پسندید. هریس (دوست تهیه‌کننده کوبریک) و ناباکوف هم موافق بودند و اینطوری سو لیون نقش لولیتا رو گرفت.

برای نقش‌های هامبرت هامبرت و کوئلتی هم جیمز میسن و پیتر سلرز انتخاب شدند. شلی وینترز هم نقش مادر لولیتا رو گرفت.

پیتر سلرز و شلی وینترز در لولیتا

این عکسهای بامزه رو هم ببینید از پینگ‌پونگ بازی کردن سلرز و جیمز میسن در پشت‌صحنه لولیتا که گوشه عکس سمت راست کوبریک هم دیده می‌شه. این میز پینگ پنگ یکی از اجزای دکور سکانس اول لولیتاست.

دکتر استرنجلاو

فیلمنامه دکتر استرنجلاو که اون زمان اسمش Two hours to doom بود رو کوبریک به همراه نویسنده کتاب، پیتر جرج و یک نویسنده دیگه به اسم تری ساوثرن نوشتند.

پیتر سلرز توی این فیلم سه نقش بازی کرده: کاپیتان ماندارک، رئیس جمهور ایالات متحده و دکتر استرنجلاو.

از نکات دیگر فیلم، اتاق جنگ معروف و فوق‌العاده‌شه که طراحیش به عهده کن آدام بوده و کوبریک هم بسیار بسیار خوشش اومد و خود کن آدام هم گفته بین کارگردان‌هایی که باهاشون کار کرده به کوبریک از همه نزدیک‌تر بوده. کن ادام طراحی فیلم‌های جیمز باند رو هم به عهده داشته. بعداً هم با کوبریک برای بری لیندون همکاری کرده و بخاطرش اسکار بهترین طراحی هنری رو هم برده. برای همین دکتر استرنجلاو هم یه بفتا برده.

پایان‌بندی اصلی فیلم قرار بود طور دیگه‌ای باشه. تو پایان اصلی افراد اتاق جنگ با کیک همدیگه رو می‌زنن. عکسهاش روی اینستاگرام میدنایت‌کست هست، ولی یکیش رو اینجا می‌ذاریم که حال و هوای پایان‌بندی اصلی دستتون بیاد؛ متاسفانه بخاطر فوت رییس جمهور وقت آمریکا این پایان‌بندی با پایان‌بندی حال حاضر تغییر کرد. در اپیزود بیست و پنجم بیشتر راجع بهش حرف زدیم.

پیتر سلرز و ویجی، عکاس خبری محبوب کوبریک در پشت صحنه پایانی دکتر استرنجلاو که به custard pie fight معروفه.

و برای حسن ختام این عکس سلرز رو ببینید که داره از کوبریک و جرج سی.اسکات عکس می‌گیره.

خانواده کوبریک

کوبریک بعد از آشنایی با کرستین هارلان موقع ساخت راه‌های افتخار، باهاش ازدواج کرد و این دو نفر تا زمان مرگ کوبریک، یعنی حدود ۴۰ سال با هم موندن. زمانی که ازدواج کردند کریستیان از ازدواج قبلیش یک دختر پنج ساله به اسم کاترین داشت و با کوبریک هم صاحب دو دختر دیگه به نام‌های آنیا و ویویان شدن.

کوبریک و کریستیان پشت صحنه دکتر استرنجلاو.

میدنایت‌کست را می‌توانید از تمام اپلیکیشن‌های پادکست و پنل انتهای این مطلب بشنوید، برای دنبال کردن مطالب بیشتر و محتوای جانبی تولیدی میدنا‌یت‌کست شبکه های اجتماعی پادکست را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید