توضیحات و تصاویر قسمت بیستم – چارلی چاپلین: سفر به ینگی دنیا

در اینجا تصاویر و توضیحات بیشتر قسمت بیستم میدنایت کست، و قسمت دوم زندگی چارلی چاپلین رو می بینید.

کمپانی کی‌استون (keystone)

کمپانی کی‌استون سال ۱۹۱۲ توسط آقای «مک سنت» بنیان گزاری شد (سمت راست عکس میشه اسمش رو دید). اینجا اولین جاییه که چارلی چاپلین در اون روی صحنه رفت، واولین قدم هاش رو به سمت ستاره جاودانی که امروز میشناسیم برداشت. کمپانی کی‌استون الان یه بخشی از «اکو پارک» لس آنجلسه.

مک سنت

این هم خود آقای مک سنت، نفر اول کمپانی کی‌استون و کسی که چارلی چاپلین همیشه گفته چقدر ازش یاد گرفته و چقدر مدیونشه.

مک سنت همراه میبل نورمند (سمت راست) و باستر کیتون (سمت چپ)

مک سنت غیر از چارلی چاپلین با بازیگرهای بزرگ زیادی کار کرده، از جمله میبل نورمند، باستر کیتون و فورد استرلینگ.

میبل نورمند

میبل نورمند، بازیگر، کارگردان و تهیه کننده معروف فیلم های صامت، که دوران اوجش اواخر دهه ۱۹۱۰ و اوایل ۱۹۲۰ بود. میبل نورمند اول با مک سنت کار می‌کرد اما بعدها از کی‌استون جدا شد و کمپانی خودش رو تاسیس کرد، اما اون سالها درگیر یک پرونده قتل شد که اول در اون مضنون بود، اما با وجود این که خیلی زود ثابت شد بی‌گناهه، این قضیه روی موقعیت شغلیش تاثیر خیلی بدی داشت و بعد هم سل گرفت و در سن ۳۷ سالگی از دنیا رفت.

میبل نورمند و چارلی چاپلین در فیلم “Gentleman of the Nerve”

با این که چارلی اوایل اصلا راضی نبود زیر دست میبل نورمند کار کنه، بعدها رابطه‌شون با هم خوب شد و ۱۲ فیلم موفق با هم بازی کردن که بعضی از اونها رو میبل خودش می‌نوشت و کارگردانی می‌کرد.

چارلی چاپلین در فیلم caught in the rain, سال ۱۹۱۴

چارلی، بالاخره آقای مک سنت رو راضی کرد که اجازه بده خودش یه فیلم کارگردانی کنه (به شرط این که اگه فیلم موفقی نشد چارلی ۱۵۰۰ دلار به کمپانی پرداخت کنه). این طوری شد که چارلی چاپلین اولین فیلم خودش، “caught in the rain” رو ساخت که اتفاقا خیلی هم فیلم موفقی شد و راه رو برای چارلی هموار کرد که فیلم های بیشتری برای کمپانی کی‌استون بسازه.

چارلی بعد از یک سال، و بعد از ساختن ۳۶ فیلم از کمپانی کی‌استون جدا شد و به کمپانی Essanay پیوست.

چاپلین در فیلم his new job، کمپانی Essanay

چارلی یک سال در کمپانی اسنی موند و اونجا هم ۱۵ تا فیلم ساخت.

جالبه بدونید چاپلین تو سه تا فیلم نقش یک زن رو بازی کرده. سمت راستی برای کمپانی اسنی و سمت چپی ها برای کی‌استون

ادنا پورواینس

چاپلین وقتی برای کمپانی اسنی کار میکرد با ادنا پورواینس آشنا شد و اون رو به عنوان نقش اول زن به کار گرفت. همکاری ای که ۸ سال دوام آورد و این دو نفر بیشتر از ۳۰ فیلم با هم ساختن.

ادنا پوراینس و چارلی چاپلین

بعد از یک سال، چارلی اسنی رو هم ترک کرد و به کمپانی Mutual پیوست.

در حال امضای قرارداد با کمپانی mutual. کسی که وسط ایستاده سیدنیه، برادر چارلی

چارلی تو سن ۲۶ سالگی و در سال ۱۹۱۶ به میوچوال رفت و با قراردادی ۶۷۰ هزار دلاری در سال (معادل ۱۵.۶ میلیون دلار) مشغول به کار شد. این قرارداد چارلی رو به یکی از گرون ترین آدمهای اون زمان تبدیل کرد. کمپانی به چارلی یک استودیو توی لس آنجلس داد که اونجا کار کنه. دیگه سیدنی هم پیشش اومده بود و مدیر برنامه هاش شده بود.

چارلی و سیدنی

چارلی چاپلین و اریک کمپبل

در کمپانی میوچوال اریک کمپبل هم به فیلم های چارلی چاپلین پیوست و به خاطر قد خیلی بلند و هیکل عظیمش تبدیل به کاراکتر بد و متضاد ولگرد کوچولو شد.

در حال ساختن استودیوی شخصی در کمپانی first national پاییز ۱۹۱۷

چارلی در سال ۱۹۱۸ به کمپانی first national پیوست که اونجا استودیوی اختصاصی خودش رو ساخت و این بهش آزادی عمل خیلی زیادی برای ساختن فیلمهاش داد. رقم قراردادش با این کمپانی یک میلیون دلار بود.

“a dog’s life”

«زندگی یک سگ» با بازی ادنا پوراینس و سیدنی چاپلین اولین فیلم چارلی برای کمپانی فرست نشنال بود. جالبه بدونید برای گرفتن سکانسی که چارلی سرش رو روی شکم سگ میذاره (عکس پایین) مجبور شدن سگ رو مست کنن.

چارلی چاپلین، مری پیکفورد و داگلاس فیربنکس در liberty bond campaign

در سال ۱۹۱۸ که آخرین سال جنگ جهانی اول بود، چارلی چاپلین با مری پیکفورد و داگلاس فیربنکس به سفر دور آمریکا می رفتن و برای کمپین «اوراق قرضه جنگی» تبلیغ می کردن و مردم رو مجاب می کردن این اوراق رو بخرن.

the Bond

اون کمپین پایان کار نبود و چارلی فیلم کوتاه the Bond رو هم در همون راستا ساخت که پروپاگاندای دولت آمریکا بود کاملا.

میلدرد هریس، همسر اول چارلی

چارلی تو سال ۱۹۱۸ با میلدرد هریس ِبازیگر آشنا شد که خیلی زود هم با هم ازدواج کردن و خیلی زود هم از هم جدا شدن. جد شدنی که قرار بود دوستانه باشه، اما اون طوری که میخواستن پیش نرفت و پای خبرش به روزنامه ها باز شد و داستان طلاق تا سال ۱۹۲۰ کش اومد. یه شایعه ای هست که میگه چارلی از اول به خاطر این جذب میلدرد شد که شبیه عشق اولش،هتی بود. (عکس هتی رو اینجا ببینید)

the kid, 1921

چارلی فیلم مهم «کودک» رو در سال ۱۹۲۱ بعد از طلاقش از میلدرد ساخت. فیلمی که رابطه تنگاتنگی با بچگی خود چارلی داره.

لیتا گری در نقش فرشته در فیلم «کودک»

خانم لیتا گری در زمان ساختن فیلم “کودک” ۱۲ سالش بود و چهار سال بعد در ۱۶ سالگی با چارلی ازدواج کرد و باهم صاحب دو فرزند، سیدنی و چارلی شدند.

چارلی و لیتا گری، همسر دومش، و چارلی چاپلین جونیور، پسرشون
چارلی، مری پیکفورد و داگلاس فیربنکس

این سه دوست بعدها با هم کمپانی خودشون رو تاسیس کردن. داگلاس فیربنکس و مری پیکفورد بعدا با هم ازدواج کردن.

عکس سمت راست، عکس داگلاس فیربنکسه که مری پیکفورد و چارلی رو روی شونه هاش گذاشته و عکس سمت راست کوین کلاین، ماریا پیتیلیو و رابرت داونی جونیوره که توی فیلم «چاپلین» (۱۹۹۲) نقش این سه نفر رو بازی میکردن و عکس رو بازسازی کردن

چارلی و داگلاس فیربنکس و مری پیکفورد دو طرفش، و آقای D.W.Griffith در حال تاسیس کمپانی مستقل خودشون

این چهار نفر در سال ۱۹۱۹ کمپانی خودشون رو تاسیس کردن و اسمش رو گذاشتن United Artists. یونایتد آرتیستس در طول سالها چند بار دست به دست شد و اسم عوض کرد، اما ۵ فوریه سال ۲۰۱۹، درست ۱۰۰ سال بعد از تاسیس، دوباره به اسم اصلی خودش برگشت و الان با همین اسم مشغول فعالیته.

دیدگاهتان را بنویسید