ده فیلم و سریالی که نباید در دوران قرنطینه ببینید!

در این روز های سخت و سنگین که هر روز توی ذهنمان ایام گذشته از شیوع کرونا رو حساب می‌کنیم و در قرنطینه با افسردگی و سرخوردگی می‌جنگیم بسیاری سعی می‌کنند با تولید محتوا و توصیه های سرگرم کننده از فیلم و کتاب گرفته تا معرفی سایت های با حق اشتراک رایگان این ایام را سهل تر و مفیدتر کنند، مثل کاری که میدنایت‌کست در ایام نوروز انجام می‌دهد و هر روز یکی از بهترین فیلم های سال گذشته میلادی را به کاربرانش معرفی می‌کند.
اما در این بین بعضی از فیلم ها و سریال ها و حتی ویدیوگیم ها هستند که شما به هیچ وجه نباید در ایام قرنطینه سراغ آن ها بروید، چون علاوه برا اینکه شما را سرگرم نخواهند کرد بلکه گذر از این روزها را سخت تر و گاهی غیرممکن خواهند کرد.
در ایام قرنطینه فیلم های زیر را نبینید، فیلم های معرفی شده میدنایت‌کست را ببینید، کتاب بخوانید، پادکست گوش کنید و کار عمیق انجام بدهید و بدانید و آگاه باشید که شکسپیر نمایشنامه شاه لیر را در قرنطینه طاعون نوشت.

یک.
Bojack Horseman

به نظرم اگر قرنطینه‌اید تو خونه و در ضمن یک رابطه عاطفی ناموفق داشتید جدیداً یا حس افسردگی دارید، این سریال رو نبینید. کاری نمی‌کنه جز این که افسرده‌ ترتون میکنه.

یادمه بچه که بودم چیزی ‌خوندم در مورد موسیقی و این که چطور آدما گاهی وقتی غمگینن نیاز دارن موسیقی غمگین گوش بدن. نیاز دارن به یه ترتیبی این حس درونی رو تشدید کنن تا اینقدر مانیفستش مجسم بشه که بتونن درست‌تر لمسش کنن.

در این صورت بوجک هورسمن برای من یک همچین چیزیه. یادمه همون اوایل که دو فصلش تازه اومده بود روی نت‌فلیکس، من به دلیل یه سری اتفاق ها توی زندگی شخصی حالم بد بود * و باعث شده بود من کل زندگیم رو ارزیابی مجدد کنم، ولی در ضمن نیاز داشتم توی افسردگی فرو نرم و برای همین فیلم و سریال طنز می‌دیدم، مثل سیمسونها یا بریکل بری یا ریک اند مورتی. خیلی اتفاقی این رو هم دیدم و وقتی شروع شده بود واقعاً اونقدری بد نبود. طنزش رو داشت، ولی فصل سومش تبدیل شد به یک دستگاه شکنجه که نمی‌تونستم ازش چشم بردارم. نمی‌فهمیدم چطوری یه سریال می‌تونه اینقدر دقیق برای من زندگی خودم رو تصویر کنه و حالی که دارم و دردی که داره از پا درم میاره رو بهتر از خود من بهم توضیح بده و بگه چطوری باید این درد رو تشخیص بدم.

خلاصه به نظرم به هیچ‌وجه مناسب قرنطینه نیست. نبینید.

دو.
The Shining

طبق آماری که اواخر منتشر شده در زمان قرنطینه میزان خشونت خانگی بالا رفته، به نظرم رسید یکی از کارایی که نباید بکنید دیدن این فیلم آقای کوبریکه. فیلم یه کلاسیک بی‌نظیره که در هر شرایط دیگه دیدنش توصیه می‌شه. حتی با وجود این که خود کینگ از فیلم بدش میومد. ولی کینگ (نویسنده‌ی کتاب) یکی از اون آدمای بی‌سلیقه‌ی روزگاره و کوبریک واقعاً توی ساختن این فیلم نبوغ به خرج داده.

دیدن این فیلم به طور جدی به آدم‌های بی‌حوصله که با کسایی که ازشون متنفرن توی خونه گیر افتادن، توصیه نمی‌شه.

سه.
Children Of Men

فیلمی از آلفونسو کوئارون در مورد دنیایی که توش ویروسی اومده و همه‌ی مردم عقیم شدن به طور کامل. شاید تصور بکنید خب چه مشکلی ممکنه پیش بیاد؟ بعد از قرنطینه ببینید تا متوجه بشید. هر وقت بهش فکر می‌کنم عمیقاً ناراحت می‌شم.

چهار.
۲۸ Days Later

فیلم در مورد یه بیماری عجیب خونیه که یه چیزی بین هاری و زامبی شدنه. کسایی که درگیرش می‌شن وحشی می‌شن و شروع می‌کنن به خوردن آدم‌های سالم. ایده‌ی دنی بویل از فیلم زامبی یکی از زیباترین و در ضمن افسرده‌کننده‌ترین فیلم‌های ژانری رو به وجود میاره که به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم در زمان قرنطینه سمتش برید. حتی وقتی قرنطینه نیستید هم واقعاً افسرده‌کننده‌ست ولی لااقل اون موقع می‌تونید برید بیرون یه ‌چرخی بزنید و چند تا آدم ببینید.

نکته: از اونجایی که این فیلم رو نباید ببینید، طبیعتا ۲۸ weeks later  رو هم نباید ببینید، چون مرتبط با همین فیلمه.

پنج.
Perfect Sense

در مورد یه بیماری‌ایه که در جهان پاندمیک می‌شه و آدما شروع می‌کنن حس بویایی و چشایی‌شون رو از دست می‌دن، درست شبیه اتفاقی که توی کرونا هم می افته.

شش.
Shiki (Anime)

حالا که هممون توی اتاق خواب و خونه گیر کردیم شاید ترسناک‌ترین چیزی که می‌تونیم ببینیم انیمه‌ی شیکی باشه.شیکی در مورد یه سری قتل عجیب توی یه روستای دورافتاده‌ست. بیشتر از این نمی‌تونم بگم. داستان براتون لو میره.

هفت.
Berserk (Anime)

به نظرم اشتباه اصلی‌ای که یه آدم ممکنه بکنه اینه که انیمه‌ی دهه‌ی نود این سبکی ببینه در کل. به شدت افسرده‌کننده‌ن. آدم حس می‌کنه گیر افتاده. حالا فرض کنید واقعاً نتونید از خونه‌تون بیرون برید.

ضمن این که الهام‌بخش آثار خیلی مهمی از جمله دارک سولز، دیموناتای دارن شان و چیزهای از این دست بوده، از نظر آرت استایل واقعاً بی‌نظیره و این آرک گولدن اگ خودش یکی از بهترین نمونه‌های تراژدی ژاپنیه.

هشت.
Dark

این از اون سریال‌هاییه که از مقدمه‌اش تا وقتی متوجه بشید داستان در مورد چیه طول می‌کشه ولی عملاً بی‌نظیره، منتها وقتی اومد Stranger Things  هم اومده بود و خیلیا این رو ندیدن. شاید چون آلمانی بود؟ در کل خیلی چیز فوق العاده ایه، ولی انصافاً در قرنطینه نبینید. قطعاً ناراحت کننده است.

نه.
Twin Peaks

به خصوص سیزن سوم. راستش من هرگز نتونستم به کسی توضیح بدم توین پیکس چیه یا در مورد چیه.

در مورد یه قتل عجیبیه توی یه دهکده‌ی قدیمی به ظاهر عادی. خیلیا می‌گن مهم‌ترین سریال تاریخ تلویزیونه چون ظرفیت مدیوم سریال رو برای اولین بار نشون می‌ده. ولی به شدت ناراحت کننده است، پس لطفا بذاریدش برای بعد قرنطینه.

ده.
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

این فیلم واقعاً در بهترین روزهای زندگی آدم هم انتخاب اشتباهی برای دیدنه، برای همین نمی‌دونم چرا وقتی گیر کردید توی خونه و دستتون از دنیا کوتاهه و هیچ راهی برای تغییر دادن چیزی ندارید باید این فیلم رو ببینید. در ضمن، علاوه بر این که کلا فضای سرد و غمزده ای داره، ممکنه جرقه ای برای گرفتن تصمیمات اشتباهی براتون باشه، پس اکیدا نبینید.

انتخاب این فیلم و سریال ها  توسط فرزین سوری (اون بخش زندگی شخصی متن بوجک هم زندگی شخصی فرزین مد نظره) بود و متن کوچیکی که به همراه هر کدوم منتشر شده در واقع راهنمایی مخاطب باهوش برای دیدن این فیلم ها و سریال ها بعد از تمام شدن دوران قرنطینه و به سر آمدن داستان کروناست، این لیست طلایی جذاب رو فراموش نکنید. همچنین می‌تونید بهش مینی سریال Chernobyl، Six Feet Under، مانگا و انیمه Highschool of the Dead و Where the Wild Things Are رو اضافه کنید.

امیدوارم که سالم و سلامت باشید و همگی این تجربه سخت آخرالزمانی رو پشت سر بذاریم و برای داستان پردازی هامون ازش الهام بگیریم.

سی و پنج روز پس از شروع رسمی کرونا و قرنطینه در ایران

2 Replies to “ده فیلم و سریالی که نباید در دوران قرنطینه ببینید!”

  1. متاسفانه قصد دارم از اول لیست شروع کنم و ببینم. مخصوصا بوجک هورسمن و انیمه ها رو 😐

  2. و سریال دارک و شاینینگ البته

دیدگاهتان را بنویسید