ویدیو: سیزده هیتلر در تاریخ سینما و تلویزیون

بازی کردن یک نفش منفی می‌تواند تبدیل به نقطه عطفی در کارنامه یک بازیگر شود، اما بازی کردن در نقش یک ابرشرور بین‌المللی شناخته‌شده که از قضا مابه‌ازای تاریخی هم دارد ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد. چون با اجرای ضعیف یا حتی متوسط می‌تواند آینده حرفه ای هر بازیگری را به خطر بیندازد. شاید به همین دلیل است که در فیلم‌های بی‌شماری که در مورد نازی‌ها ساخته شده‌ الزاما هیتلری وجود ندارد زیرا به تصویر کشیدن هیتلر روی پرده نقره‌ای جرئت و بلندپروازی خاصی می‌طلبد، اما با این حال، بودند کسانی که این ریسک را به جان خریدند.

در این ویدیو و لیست، با سیزده بازیگر که نقش هیتلر را ایفا کرده‌اند آشنا می‌شویم.

Charles Chaplin – The Great Dictator 1940

 با وجوداین که ولگرد مشهور چارلی چاپلین و آدولف هیتلر در ظاهر و مخصوصاً سبیل مسواکی‌شان باهم اشتراک داشتند، و حتی توی یک هفته به دنیا آمده بودند، ساختن پارودی‌ هیتلر ریسک بزرگی بود. چارلی چاپلین وقتی دید جهان قبل از جنگ‌جهانی دوم اصلا جای خوبی برای رندی‌های او نیست این ریسک را پذیرفت و نتیجه آن نمادین‌ترین شمایل ساخته‌شده از هیتلر بود.

چاپلین زمانی دیکتاتور بزرگ را ساخت که جامعه جهانی هنوز حساسیت های زیادی نسبت به آدولف هیتلر داشت و هرچند نقد و تمسخر هیتلر بی‌سابقه نبود اما امری نادر محسوب می‌شد. دیکتاتور بزرگ شوخی های چاپلینی زیادی دارد از جمله سکانس مشهور رقص با کره زمین. پخش این فیلم در آلمان ممنوع شد و در ایتالیا هم به احترام موسولینی صحنه های مربوط به او حذف شد. چارلی چاپلین هم بعد از این فیلم دیگر نقش معروف ولگرد را بازی نکرد.

اگر درباره این فیلم کنجکاو شده‌اید می‌توانید داستان کامل ساخت آن را در اپیزود ۲۱ میدنایت‌کست بشنوید

Alec Guinness – Hitler: The Last Ten Days 1973

گینس از اولین بازیگران با کارنامه‌ای پربار بود که نقش هیتلر را در دوره بعد از جنگ بازی کرد. او کارش را از تئاتر شروع کرد و بعد  وارد سینما شد، از نکات جالب زندگی گینس این است که او در جنگ جهانی دوم هم شرکت کرده و همین موضوع  انتخاب او را برای نقش هیتلر جذاب‌تر می‌کند. هواداران استار وارز به خوبی الک گینس را با نقش اوبی وان کنوبی می‌شناسند.

. گینس همواره از این می‌ترسید که هیتلرش در مخاطب حس همدردی ایجاد کند. هیتلر گینس یک لهجه عجیب بریتانیایی را داراست که در نوع خود عجیب است.

Anthony Hopkins – The bunker 1981

آنتونی هاپکینز یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شرورهای سینما یعنی هانیبال لکتر را بازی کرده، اما در ترسیم پرتره هیتلر، آن هم در روزهای پایانی زندگی‌اش در پناهگاه زیرزمینی هم موفق بوده.  

«پناهگاه» فیلم تلویزیونی سه ساعته ای است که از شبکه CBS پخش شد و نقد های مثبتی را به خصوص از نیویورک تایمز دریافت کرد. منتقد نیویورک تایمز بازی هاپکینز را میخکوب کننده و قدرتمند توصیف کرده و گفته: «هیتلر دیوانه‌، اغلب پیچیده اما همیشه قابل درک است». «اگرچه هاپکینز باعث هم‌ذات‌پنداری مخاطب با هیتلر نمی‌شود اما به این شخصیت ابعاد ترحم‌برانگیزی داده تا به عنوان یک شخصیت تاریخی و داستانی پذیرفتنی‌تر باشد»

Michael sheard – Indiana Jones and the last crusade 1989

بعید به نظر می‌رسد با هیتلر به آدم خوش بگذرد اما در این فیلم، ایندیانا جونز به یک گردهمایی نازی ها با حضور شخص پیشوا نفوذ میکند تا با شیطان چشم در چشم شود. مایکل شرد در این فیلم شخصیتی نه چندان عمیق و سطحی از هیتلر ترسیم می‌کند اما طراوت و بامزگی هیتلر مایکل شرد احتمالا یکی از منابع الهام هیتلر خیالی جوجو ربیت بوده.

Ian McKellen – countdown to war 1989

قبل‌ از این‌ که ایان مک‌کلن  در نقش مگنتو یا گندالف خاکستری بازی کند، این بازیگر بریتانیایی نقش هیتلر را در فیلم شبه مستندی (Docudrama) برای شبکه PBS ایفا کرد.

این فیلم، زمینه‌های به‌راه افتادن جنگ در حوالی سال ۱۹۳۹ را روایت می‌کند و در آن ما شاهد لحظات دراماتیک و نقاط عطف جنگ جهانی از نقطه دید هیتلر هستیم.

Noah Taylor – Max 2002 and preacher 2017

نواه تیلور تنها بازیگری است که دو بار فرصت (شانس کلمه خوبی به نظر نمی‌رسد) بازی در نقش هیلتر را به دست آورده است.

اولین بار او در فیلم مکس محصول سال ۲۰۰۲ حضور پیدا کرد که سال های جوانی هیتلر و روزگارش به عنوان یک هنرمندِ درحال‌تقلا را به تصویر می‌کشید و تاثیرات مکس راثمن (که دلال آثار هنری بوده) روی هیتلر و دوستی این دو نفر را نشان می‌داد.

بعدها وقتی سث روگن و ایوان گلدبرگ در حال جمع کردن تیم بازیگری خود برای فیلم پریچر بودند، هیتلر شبیه به هیتلری که نواه تیلور در «مکس» بازی کرده بود نیاز داشتند که در نهایت خود او را انتخاب کردند. این نسخه، نسخه‌ای بسیار هجوآمیز و پارودیک از هیتلر است و نشان می‌دهد که پیشوا به‌تازگی از جهنم فرار کرده و حالا در یک ساندویچ‌فروشی کار می‌کند.

Robert Carlyle – Hitler: the rise of evil 2003

کارلایل قبل بازی کردن در نقش آدولف هیتلر  در این مینی سریال کانادایی هیچگاه نقشی را بازی نکرده بود که مابه‌ازای تاریخی داشته باشد. او در این سریال دوره‌ای از زندگی هیتلر را روایت می‌کند که او در حال رشد و پیشرفت در حزب نازی و آلمان است.

Donwfall 2004Bruno ganz

اجرای گانز در این فیلم تبدیل به یک میم بسیار پرطرفدار در اینترنت شد و باعث شد کاربران اینترنتی با چسباندن زیرنویس‌های مورد نظر خود هیتلر را وادار به عکس‌العمل در برابر شرایط و موضوعات مختلف کنند، اما جدا از این میم‌ها، برونو گانز هنرنمایی چشم‌نوازی از روزهای پایانی زندگی هیلتر را به نمایش می‌گذارد و ترس و لرز روزهای آخر دیکتاتور آلمانی را با آن دست مجروح و لرزان پشت کمرش و قوز و شانه‌های افتاده‌اش به خوبی نشان می‌دهد.

David bamber – Valkyrie 2008

دیوید بمبر در این فیلم اگرچه یک نقش کوچک و شاید فرعی را ایفا میکند اما در این مدت کم بسیار قوی ظاهر میشود. مثلا وقتی که در مورد لزوم درک موسیقی وگنر (Richard Wagner) حرف می‌زند، و یا جایی که در اواخر فیلم با صدایی شیطانی طی تماسی تلفنی تمام خائنین نازی را زنده خواست.

Martin Wuttke – Inglourious Basterds 2009

اجرای او در این فیلم به شدت واقعی و جذاب است. اگرچه دقایق کمی در حرامزاده‌ های لعنتی تارنتینو ظاهر میشود اما با ضربات معروفش به میز و فریاد !nein  اش یا ترس عجیبی که از خرس یهودی و دار و دسته الدو رین (Aldo Raine) دارد به خوبی تصویر مضطرب هیتلر را در تاریخ خیالی تارنتینو را نمایش می‌دهد و اگرچه کمی خارج‌از عرف است، اما عجیب واقعی به نظر می‌آید.

Wolf Muser – The Man in the High Castle 2015

فصل اول این سریال آمازون با یک پیچش داستانی عجیب از رمان فیلیپ کی.دیک تمام می‌شود و مشخص می‌شود که شخصیتی که گمان میکردیم از کسانی بوده که در برابر نیروهای نازی مقاومت کرده و یک نیروی ضدنازی تمام اطلاعاتشان را به او می‌دادند در اصل آدولف هیتلر مسن است‌، اما این تمام داستان نیست و تا فصل دوم ما کسی را که اسم سریال واقعاً بهش اشاره می‌کند نمی‌بینیم.

Taika Waititi – JoJo rabbit 2019

تایکا وایتیتی، تا اینجا آخرین هیتلر سینما و شاید متفاوت ترین هیتلر نسبت به دیگر کسانی که این نقش را بازی کرده‌اند باشد اما همان پیشوای خیالی در ذهن جوجو هم شروع به تهدید کردن او می‌کند و کاریزمای شیطانی‌اش را به رخمان می‌کشد.

تایکا وایتیتی که سال پیش در «جوجو ربیت» یک هیتلر خیالی و طناز را در ذهن یک پسربچه به تصویر کشید، یک بند قرارداد بسیار مهم با استدیو مقابلش داشت، اینکه خود او باید نقش پیشوا را بازی کند. وایتیتی علاوه بر بازیگر نقش هیتلر، نویسنده و کارگردان فیلم جوجو ربیت هم بوده.

دیدگاهتان را بنویسید